Friday, November 30, 2012

Katsudon


 Wczoraj, wspólnie z moją współlokatorką pućką  dostałyśmy napadu weny kucharskiej i przygotowałyśmy sobie japońsko-chiński obiad. Szpan i burżujstwo, bo składał się aż z dwóch dań - placuszków ziemniaczano-imbirowych (o nich w kolejnej notce) oraz katsudonu. Wszystko z ryżem, pożerane pałeczkami, przy akompaniamencie popu z lat 80"/90". :P  
Osobiście przepis na katsudon znam i używam już dość długo, ponieważ uważam, że to jedno z najtańszych dań na świecie. Nazwa "katsudon,"  to połączenie słów "katsu," czyli kotlet (oryginalnie - wieprzowy kotlet w panierce) oraz "donburi" (miska ryżu). Katsudon jest więc niczym innym jak mięsem z sosem podanym na ryżu, dlatego jego przygotowanie jest wręcz banalnie proste.


Składniki

katsu, czyli kotlety (przygotowane wcześniej, mogą to być schabowe, mogą to być nawet filety z kurczaka usmażone w panierce! Ja przygotowałam kotlety z mięsa mielonego i też były niezłe)
woda
kostka rosołowa
cukier
sos sojowy
3 cebule
jajko
przyprawy (sól, pieprz, cukier do smaku)

Przygotowanie

W garnku zagotować ok 1/3 jego objętości wody. Rozpuścić w tym kostkę rosołową. W międzyczasie zagotować wody w czajniku i zalać nią łyżkę sosu sojowego z łyżką cukru na pół szklanki wrzątku. Kiedy woda z kostką zacznie wrzeć dolać do niej rozpuszczony sos sojowy z cukrem i wodą i zaczekać do wrzenia. Kiedy składniki się zagotują dodać do nich pokrojone w plastry cebule i odstawić na 10 min na wolny ogień, aż cebula zmięknie. Kiedy będzie już całkiem miękka dodać przyprawy oraz wcześniej przygotowane kotlety. Odstawić pod przykryciem na kilka minut, po czym rozlać na powierzchnię roztrzepane jajko i podkręcić ogień. Pozostawić pod przykryciem na 1-2 min, tak by jajko się ścięło.

Katsudon można podawać nakładając sos z mięsem bezpośrednio na ryż, lub, tak jak w naszym przypadku, osobno podać ryż, mięso oraz sos z cebulą.





0 comments:

Post a Comment

Tagi

słodko cebula czosnek jajka szybko cukier sos sojowy sól marchew ciastka ocet ryżowy ryż ciasto makaron mąka czekolada kakao masło cytryna imbir kruche mleko owoce pietruszka zielona cebulka ziemniak biszkopt bułka tarta cukinia kokos papryka por płatki owsiane zupa Boże Narodzenie bazylia biszkopty brownie dżem fasolka szparagowa jabłko kapusta kurczak miód mięso muffiny olej sezamowy owocowe pieprz przetwory seler ser żółty sezam sok z cytryny zdrowe babeczki bento bez jajek biała rzodkiew cukier brązowy cukier puder curry drink dynia gorzka czekolada kapusta czerwona kapusta pekińska kawa ketchup koperek lukier maka naleśniki nori obiad olej oliwa z oliwek otręby papryczka chilli pełnoziarniste pierniczki przecier pomidorowy rabarbar rodzynki sałata lodowa ser biały ser topiony sos chilli spaghetti surimi truskawki tuńczyk wino czerwone z alkoholem z dżemem łosoś żurawina Sylwester amarantus arbuz bakalie barwniki borówki brokuły bulki chipsy cukier wanilinowy cukier żelujący cukierki cynamon czeko-wiśnia czereśnie czerwona porzeczka dorsz drożdże grzanki jabłecznik jagody karmel kimchi konwent krajanki krem kruszonka kukurydza lubczyk luksusowo mozarella musli na urodziny na zimno ogórek oregano oreo pomarańcza pomidory przekąski rolada ryba ser ser feta ser mascarpone serek topiony sernik sok jabłkowy sos rybny suche drożdże surówka suszone owoce sól morska słono tonik tort waniliowe winogrona czerwone wywar warzywny zapiekanka ziarna żółtka