Od tamtego czasu Japończycy modyfikowali przepis na curry uzupełniając go m.in. o kostki curry (curry cubes) - szybkie i proste zastępstwo dla zasmażki z dodatkiem curry.
Oryginalne curry cubes |
Kostki curry można też dostać w Polsce! Co jakiś czas pojawiają się w sieci sklepów Biedronka w serii Złoty Smok. (ok 3zł/pudełko) |
Dlaczego powstały kostki? W dawnych czasach curry rice było daniem przygotowywanym jedynie przez profesjonalnych kucharzy - zwykłych domowników przerastała idea mozolnego przygotowania potrawy. Dzięki kostkom proces stał się prostszy i szybszy, chociaż japońskie curry powinno gotować się co najmniej przez kilka godzin (jednak ja jestem głodna i leniwa, dlatego mój przepis zajmuje mniej niż godzinę), tak jak nasz swojski polski bigos.
Podobieństw do bigosu znalazłoby się zresztą dużo więcej, np. idea składnika "x". Każdy z nas wie, że bigos z każdego innego garnka smakuje inaczej - tak samo jest z curry rice. Każda rodzina ma własny przepis i swoje "patenty" na otrzymanie danego smaku. Jedni opierają się na paprykowym sosie, inni, tak ja ja, dodają ketchup, ale znajdą się też tacy, którzy do swojego curry dodają kawę a nawet czekoladę! Wszystko, byle trafić w gust domowników.
Japończycy uprościli proces gotowania curry już do tego stopnia, że gotowe curry można kupić w supermarketach. Plusem zapewne jest ogromny wybór smaków: od wiśniowego po fasolkę sojową. Jedyne co trzeba zrobić, to je podgrzać. Jednak, curry przygotowane w domu zawsze smakuje lepiej :). Japończycy podają je z piklami oraz ryżem (i szklanką zimnej wody, w której można zamoczyć łyżkę - polecam spróbować, efekt jest co najmniej zabawny)
2-3 marchewki (pokroić w talarki)
3 ziemniaki (pokroić w kostkę)
1 cebula (pokroić w plastry)
2 pietruszki
1 kostka curry lub zasmażka z curry (1)
0,5-1l wody
mięso według uznania (np. filet z kurczaka, pokrojony w kostkę) (2)
1 łyżeczka ketchupu
olej
cukier, sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Warzywa i mięso umyć i skroić. Na dno dużego garnka nalać trochę oleju i przysmażyć mięso razem z cebulą. Kiedy cebula będzie miękka można dodać pozostałe warzywa i smażyć przez chwilę razem z mięsem na dużym ogniu. Następnie dodajemy tyle wody, aby zakryła warzywa, skręcamy palnik na mniejszy ogień i odstawiamy garnek na 10-15 minut. Po tym czasie warzywa powinny być miękkie lub prawie miękkie. Można teraz przyprawić curry, a także dodać wcześniej przygotowaną zasmażkę lub kostkę curry, dzięki czemu curry zyska gęstszą konsystencję (można dogęścić śmietaną). Skręcamy palnik na najmniejszy ogień i odstawiamy garnek jeszcze na 5-10 minut. Pod koniec gotowania dodajemy składnik "x" - w moim przypadku jest to łyżeczka pikantnego ketchupu :). Danie świetnie smakuje z ryżem.
(1) zasmażkę można przygotować zwyczajnie (tłuszcz+mąka+proszek curry), albo wymieszać mąkę z jogurtem naturalnym i proszkiem curry
(2) curry można też przygotować bez mięsa i procedura jest identyczna
0 comments:
Post a Comment